2017 AVF Alliance Grand Prix

From Alliance of Independent Nations Wiki
Jump to: navigation, search
2017 AVF Alliance Grand Prix
AVF Grand Prix 2017 logo.png
Official website
AVF
Tournament details
Host nation Teiko
Dates 15 June - 5 July
Teams 28
Venues 8  (in 1 host city)
Champions  Kingston and Boyce (1st title)
First next

The 2017 AVF Alliance Grand Prix is the first international volleyball competition among members of the Alliance of Independent Nations. The tournament will be held in 8 different venues in Kaijo, Teiko from 15 June to 5 July. It will feature 28 teams to determine the world champion in men's volleyball. In addition to the host nation Teiko, 27 teams qualified for the tournament by means of membership in the Alliance.

Information

Qualification

The regional qualification stage determined the 28 teams that would compete in the championship competition. Host Teiko was granted automatic qualification. Regional governing bodies were allocated the remaining 27 spots.

Asia and Oceania (10) Atlantic and Africa(4) Europe (5) North America (6) South America (3)
 Amuria
 Calaré
 Illium
 Jarraban
 Nakama
 New Duveland
 Neu Westfalen
 Okatabawashi
 Teiko
 Torainn
 Ascadylea
 Atlantic Federation
 Galbadia
 Nyanga
 Balaton
 Cattala
 Freiga
 Hiigara
 Mikenstein
 Carolina
 Corraile
 Kingston and Boyce
 Lower Columbia
 Marquette
 Poemia
 Santa Catarina
 Siculia
 Wilfran and Rapha

Pool standing procedure

  1. Match points
  2. Number of matches won
  3. Sets ratio
  4. Points ratio
  5. Result of the last match between the tied teams

Match won 3–0 or 3–1: 3 match points for the winner, 0 match points for the loser
Match won 3–2: 2 match points for the winner, 1 match point for the loser

Pools composition

Teams will be seeded into four different pools randomly. AVF reserves the right to seed the host as head of pool A. The draw will be held in Kaijo, Teiko on 5 June 2017.

Pool A Pool B Pool C Pool D
 Teiko (Host)  Freiga  Carolina  Corraile
 Poemia  Wilfran and Rapha  Siculia  Santa Catarina
 Amuria  New Duveland  Okatabawashi  Atlantic Federation
 Lower Columbia  Cattala  Nyanga  Neu Westfalen
 Marquette  Mikenstein  Torainn  Balaton
 Kingston and Boyce  Nakama  Ascadylea  Calaré
 Galbadia  Illium  Hiigara  Jarraban

Venues

It will be the first time Teiko will host an AIN-wide sports competition. Matches are expected to be played in Kaijo and other towns surrounding the city.

Opening Ceremony Pool A Pool B Pool C
A Hanataro Gymnasium Shinizaka Stadium Shirofuku Stadium
Capacity: 50,000 Capacity: 8,500 Capacity: 7,000 Capacity: 7,750
Japanese Saitama Super Arena.jpg Marine Messe.jpg Okayama City Synthesis and Culture Arena.JPG Hiroshima Prefectural Sports Center 02.JPG
Pool D Pool E Pool F Final Round and Closing Ceremony
Shirofuku Stadium Metro Kaijo Gymnasium Kaijo Central Stadium Fukuoka Dome
Capacity: 8,000 Capacity: 10,000 Capacity: 13,291 Capacity: 35,000
Osaka Prefectural Gymnasium.JPG Tokyo Metropolitan Gymnasium 2008.jpg Yoyogi-National-First-Gymnasium-01.jpg Fukuoka Dome 20160426.JPG

Opening ceremony

First round

  • All times are Teiko Standard Time (UTC+09:00).
  • The top four teams from the pool A and D qualified for the pool E, whereas the top four teams from the pool B and C qualified for the pool F.
Qualified for the Pool E
Qualified for the Pool F

Pool A

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Kingston and Boyce 15 6 0 18 8 2.250 579 528 1.097
2  Teiko 15 5 1 17 8 2.125 590 535 1.103
3  Poemia 12 4 2 15 10 1.500 575 542 1.061
4  Amuria 8 3 3 11 12 0.917 515 521 0.988
5  Galbadia 8 2 4 12 13 0.923 534 531 1.006
6  Lower Columbia 5 1 5 10 15 0.667 542 551 0.984
7  Marquette 0 0 6 0 18 0.000 318 453 0.702
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
15 June 13:10 Poemia  3 - 2  Galbadia 25-20 23-25 25-16 20-25 15-9 108-95 link
15 June 16:40 Amuria  0 - 3  Kingston and Boyce 23-25 22-25 24-26     69-76 link
15 June 20:25 Lower Columbia  3 - 0  Marquette 25-16 25-18 25-21     75-55 link
16 June 13:10 Lower Columbia  2 - 3  Amuria 25-16 18-25 25-19 21-25 8-15 97-100 link
16 June 16:40 Galbadia  1 - 3  Teiko 21-25 20-25 26-24 19-25   86-99 link
16 June 20:25 Marquette  0 - 3  Poemia 8-25 16-25 14-25     38-75 link
17 June 13:10 Galbadia  3 - 0  Marquette 25-8 25-12 25-16     75-36 link
17 June 16:40 Poemia  3 - 1  Amuria 25-22 18-25 26-24 25-23   98-90 link
17 June 20:25 Teiko  2 - 3  Kingston and Boyce 25-22 23-25 26-24 22-25 13-15 109-111 link
19 June 13:10 Marquette  0 - 3  Teiko 19-25 16-25 23-25     58-75 link
19 June 16:40 Kingston and Boyce  3 - 2  Lower Columbia 22-25 25-19 25-21 22-25 15-12 109-102 link
19 June 20:25 Amuria  3 - 1  Galbadia 25-18 25-22 17-25 25-23   92-88 link
20 June 13:10 Kingston and Boyce  3 - 1  Poemia 25-21 24-26 25-19 25-22   99-88 link
20 June 16:40 Teiko  3 - 1  Lower Columbia 25-18 25-22 21-25 25-21   96-86 link
20 June 20:25 Marquette  0 - 3  Amuria 24-26 25-27 17-25     66-78 link
21 June 13:10 Poemia  3 - 1  Lower Columbia 26-24 22-25 25-23 25-23   98-95 link
21 June 16:40 Galbadia  2 - 3  Kingston and Boyce 18-25 25-21 21-25 25-23 8-15 97-109 link
21 June 20:25 Amuria  1 - 3  Teiko 18-25 25-21 21-25 22-25   86-96 link
22 June 13:10 Teiko  3 - 2  Poemia 25-18 26-24 24-26 23-25 17-15 115-108 link
22 June 16:40 Lower Columbia  1 - 3  Galbadia 25-18 19-25 22-25 21-25   87-93 link
22 June 20:25 Marquette  0 - 3  Kingston and Boyce 21-25 20-25 22-25     63-75 link

Pool B

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Illium 14 4 2 17 8 2.125 537 481 1.116
2  Wilfran and Rapha 13 4 2 16 10 1.600 576 555 1.038
3  Mikenstein 12 5 1 17 12 1.417 634 581 1.091
4  New Duveland 10 4 2 13 11 1.182 497 541 0.919
5  Nakama 10 3 3 12 12 1.000 541 550 0.984
6  Freiga 3 1 5 3 16 0.188 411 499 0.824
7  Cattala 1 0 6 7 18 0.389 508 587 0.865
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
15 June 13:10 Wilfran and Rapha  3 - 2  Illium 25-20 25-22 20-25 21-25 15-8 106-100 link
15 June 16:40 New Duveland  1 - 3  Nakama 25-18 22-25 24-26 24-26   95-95 link
15 June 20:25 Cattala  2 - 3  Mikenstein 25-23 18-25 25-23 19-25 6-25 93-111 link
16 June 13:10 Cattala  1 - 3  New Duveland 16-25 25-19 19-25 21-25   81-94 link
16 June 16:40 Illium  3 - 0  Freiga 25-8 25-15 25-12     75-35 link
16 June 20:25 Mikenstein  3 - 2  Wilfran and Rapha 21-25 18-25 25-22 25-20 15-8 104-100 link
17 June 13:10 Illium  2 - 3  Mikenstein 25-22 19-25 16-25 25-20 9-15 94-107 link
17 June 16:40 Wilfran and Rapha  2 - 3  New Duveland 25-22 19-25 25-23 19-25 12-15 100-110 link
17 June 20:25 Freiga  1 - 3  Nakama 16-25 25-19 8-25 22-25   71-94 link
19 June 13:10 Mikenstein  3 - 1  Freiga 25-19 25-19 22-25 25-21   97-84 link
19 June 16:40 Nakama  3 - 1  Cattala 25-16 17-25 25-19 25-23   92-83 link
19 June 20:25 New Duveland  1 - 3  Illium 25-22 18-25 18-25 23-25   84-97 link
20 June 13:10 Nakama  1 - 3  Wilfran and Rapha 25-22 23-25 24-26 23-25   95-98 link
20 June 16:40 Freiga  3 - 1  Cattala 25-18 22-25 25-21 25-19   97-83 link
20 June 20:25 Mikenstein  2 - 3  New Duveland 25-22 26-24 23-25 20-25 11-15 107-109 link
21 June 13:10 Wilfran and Rapha  3 - 1  Cattala 25-18 25-19 22-25 25-21   97-83 link
21 June 16:40 Illium  3 - 0  Nakama 25-18 25-22 26-24     75-64 link
21 June 20:25 New Duveland  3 - 0  Freiga 25-18 25-22 25-21     75-61 link
22 June 13:10 Freiga  0 - 3  Wilfran and Rapha 23-25 19-25 21-25     63-75 link
22 June 16:40 Cattala  1 - 3  Illium 25-21 19-25 18-25 23-25   85-96 link
22 June 20:25 Mikenstein  3 - 2  Nakama 25-18 19-25 25-22 24-26 15-10 108-101 link

Pool C

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Siculia 16 6 0 18 6 3.000 554 471 1.176
2  Carolina 14 5 1 17 7 2.429 547 465 1.176
3  Hiigara 14 4 2 16 8 2.000 534 493 1.083
4  Torainn 7 3 3 11 13 0.846 504 523 0.964
5  Ascadylea 7 2 4 8 14 0.571 464 472 0.983
6  Okatabawashi 5 1 5 5 15 0.333 504 542 0.930
7  Nyanga 0 0 6 1 18 0.056 330 471 0.701
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
15 June 13:10 Siculia  3 - 2  Hiigara 25-20 18-25 25-21 19-25 15-10 102-101 link
15 June 16:40 Oka  1 - 3  Ascadylea 16-25 12-25 25-19 18-25   71-94 link
15 June 20:25 Nyanga  0 - 3  Torainn 12-25 22-25 18-25     52-75 link
16 June 13:10 Nyanga  0 - 3  Okatabawashi 18-25 9-25 11-25     38-75 link
16 June 16:40 Hiigara  2 - 3  Carolina 25-18 16-25 14-25 25-22 8-15 88-105 link
16 June 20:25 Torainn  1 - 3  Siculia 15-25 25-19 24-26 19-25   77-95 link
17 June 13:10 Hiigara  3 - 1  Torainn 25-16 22-25 25-19 25-22   97-82 link
17 June 16:40 Siculia  3 - 1  Okatabawashi 25-16 22-25 25-19 25-14   97-74 link
17 June 20:25 Carolina  3 - 0  Ascadylea 25-18 25-19 25-16     75-53 link
19 June 13:10 Torainn  0 - 3  Carolina 15-25 19-25 20-25     54-75 link
19 June 16:40 Ascadylea  3 - 1  Nyanga 25-13 25-19 21-25 25-12   96-95 link
19 June 20:25 Oka  1 - 3  Hiigara 21-25 25-23 14-25 22-25   82-98 link
20 June 13:10 Ascadylea  0 - 3  Siculia 21-25 16-25 19-25     56-75 link
20 June 16:40 Carolina  3 - 0  Nyanga 25-18 25-19 25-22     75-59 link
20 June 20:25 Torainn  3 - 2  Okatabawashi 25-19 18-25 22-25 25-23 15-9 105-101 link
21 June 13:10 Siculia  3 - 0  Nyanga 25-19 25-16 25-21     75-56 link
21 June 16:40 Hiigara  3 - 0  Ascadylea 25-18 25-22 25-22     75-62 link
21 June 20:25 Oka  2 - 3  Carolina 25-22 19-25 21-25 25-23 11-15 101-110 link
22 June 13:10 Carolina  2 - 3  Siculia 25-22 23-25 19-25 25-21 15-17 107-110 link
22 June 16:40 Nyanga  0 - 3  Hiigara 19-25 21-25 20-25     60-75 link
22 June 20:25 Torainn  3 - 2  Ascadylea 25-19 22-25 24-26 25-21 15-12 111-103 link

Pool D

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Atlantic Federation 15 5 1 17 7 2.429 546 483 1.130
2  Neu Westfalen 13 5 1 16 9 1.778 557 516 1.079
3  Balaton 13 4 2 15 8 1.875 539 423 1.274
4  Santa Catarina 13 4 2 16 10 1.600 582 550 1.058
5  Jarraban 6 2 4 8 13 0.615 477 493 0.968
6  Calaré 3 1 5 5 16 0.313 452 517 0.874
7  Corraile 0 0 6 2 18 0.111 382 493 0.775
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
15 June 13:10 Santa Catarina  3 - 1  Jarraban 25-19 25-18 23-25 25-16   98-78 link
15 June 16:40 Atlantic Federation  3 - 0  Calaré 25-16 25-12 25-18     75-46 link
15 June 20:25 Neu Westfalen  1 - 3  Balaton 18-25 25-22 16-25 19-25   78-97 link
16 June 13:10 Neu Westfalen  3 - 2  Atlantic Federation 16-25 25-18 21-25 25-22 15-8 102-98 link
16 June 16:40 Jarraban  3 - 1  Corraile 25-14 25-18 22-25 25-11   97-68 link
16 June 20:25 Balaton  2 - 3  Santa Catarina 25-21 22-25 25-22 24-26 14-16 110-110 link
17 June 13:10 Jarraban  0 - 3  Balaton 19-25 16-25 22-25     57-75 link
17 June 16:40 Santa Catarina  2 - 3  Atlantic Federation 25-19 25-22 19-25 23-25 14-16 106-107 link
17 June 20:25 Corraile  1 - 3  Calaré 19-25 16-25 25-21 18-25   78-96 link
19 June 13:10 Balaton  3 - 0  Corraile 25-21 25-19 25-17     75-57 link
19 June 16:40 Calaré  1 - 3  Neu Westfalen 25-21 19-25 18-25 19-25   81-96 link
19 June 20:25 Atlantic Federation  3 - 1  Jarraban 25-18 25-20 19-25 25-23   94-86 link
20 June 13:10 Calaré  1 - 3  Santa Catarina 19-25 25-21 19-25 21-25   84-96 link
20 June 16:40 Corraile  0 - 3  Neu Westfalen 19-25 22-25 18-25     59-75 link
20 June 20:25 Balaton  1 - 3  Atlantic Federation 25-22 21-25 18-25 21-25   85-97 link
21 June 13:10 Santa Catarina  2 - 3  Neu Westfalen 25-21 22-25 19-25 25-23 6-15 97-109 link
21 June 16:40 Jarraban  3 - 0  Calaré 25-18 25-22 25-21     75-61 link
21 June 20:25 Atlantic Federation  3 - 0  Corraile 25-18 25-18 25-22     75-58 link
22 June 13:10 Corraile  0 - 3  Santa Catarina 19-25 22-25 21-25     62-75 link
22 June 16:40 Neu Westfalen  3 - 1  Jarraban 25-18 22-25 25-19 25-22   97-84 link
22 June 20:25 Balaton  3 - 1  Calaré 25-22 25-18 22-25 25-19   97-84 link

Second round

  • All times are Teiko Standard Time (UTC+09:00).
  • The results and the points of the matches between the same teams that were already played during the first round were taken into account for the second round.
  • The top three teams in each pool qualified for the third round.
Qualified for the Third round

Pool E

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Kingston and Boyce 18 6 1 20 8 2.500 654 601 1.088
2  Siculia 17 7 0 21 11 1.909 717 677 1.059
3  Teiko 14 5 2 19 15 1.267 712 672 1.060
4  Poemia 12 4 3 16 13 1.231 658 647 1.017
5  Amuria 9 3 4 12 14 0.857 601 590 1.019
6  Carolina 8 2 5 13 17 0.765 632 633 0.998
7  Hiigara 6 1 6 11 19 0.579 631 671 0.940
8  Torainn 0 0 7 4 21 0.190 490 592 0.828
Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
24 June 16:40 MKG Teiko  3 - 0  Torainn 25-21 25-16 25-22     75-59  
24 June 16:40 KCS Kingston and Boyce  2 - 3  Siculia 25-22 23-25 24-26 25-21 11-15 108-109  
24 June 20:25 KCS Amuria  3 - 1  Carolina 25-16 25-22 20-25 25-21   95-84  
24 June 20:25 MKG Poemia  3 - 0  Hiigara 25-19 25-22 25-20     75-61  
25 June 16:40 MKG Teiko  3 - 2  Hiigara 25-21 22-25 25-20 19-25 15-10 106-101  
25 June 16:40 KCS Kingston and Boyce  3 - 0  Carolina 25-19 25-22 25-21     75-62  
25 June 20:25 ATA Amuria  1 - 3  Siculia 19-25 25-22 23-25 24-26   91-98  
25 June 20:25 MKG Poemia  3 - 1  Torainn 25-19 25-22 21-25 25-23   96-89  
26 June 16:40 MKG Teiko  2 - 3  Siculia 25-22 22-25 23-25 25-20 14-16 109-108  
26 June 16:40 KCS Kingston and Boyce  3 - 0  Torainn 25-19 29-27 25-22     79-68  
26 June 20:25 KCS Amuria  3 - 1  Hiigara 19-25 25-18 25-20 26-24   95-87  
26 June 20:25 MKG Poemia  3 - 2  Carolina 25-17 25-16 24-26 19-25 16-14 109-98  
27 June 16:40 MKG Teiko  3 - 2  Carolina 16-25 25-20 25-21 21-25 15-10 102-101  
27 June 16:40 KCS Kingston and Boyce  3 - 1  Hiigara 25-20 25-20 23-25 33-31   106-96  
27 June 20:25 KCS Amuria  3 - 0  Torainn 25-21 25-19 25-21     75-61  
27 June 20:25 MKG Poemia  1 - 3  Siculia 25-20 19-25 20-25 20-25   84-95  

Pool F

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Atlantic Federation 17 6 1 20 9 2.222 677 639 1.059
2  Neu Westfalen 13 5 2 18 14 1.286 691 681 1.015
3  New Duveland 12 5 2 17 12 1.417 698 679 1.028
4  Mikenstein 12 4 3 17 15 1.133 704 661 1.065
5  Santa Catarina 10 3 4 15 16 0.938 677 683 0.991
6  Illium 8 2 5 12 17 0.706 590 628 0.939
7  Balaton 7 2 5 12 17 0.706 612 616 0.994
8  Wilfran and Rapha 5 1 6 12 20 0.600 661 713 0.927
Date Time Venue Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
24 June 16:40 HAG Illium  0 - 3  Atlantic Federation 20-25 22-25 21-25     63-75  
24 June 16:40 SZS Mikenstein  1 - 3  Neu Westfalen 25-19 22-25 19-25 18-25   84-94  
24 June 20:25 HAG New Duveland  3 - 1  Balaton 25-21 25-22 21-25 25-20   96-88  
24 June 20:25 SZS Wilfran and Rapha  1 - 3  Santa Catarina 25-21 20-25 22-25 19-25   86-96  
25 June 16:40 HAG Illium  3 - 1  Balaton 25-19 25-22 25-22     75-63  
25 June 16:40 SZS Mikenstein  3 - 1  Santa Catarina 25-19 25-22 23-25 25-21   97-87  
25 June 20:25 HAG New Duveland  1 - 3  Atlantic Federation 25-22 23-25 21-25 23-25   92-97  
25 June 20:25 SZS Wilfran and Rapha  2 - 3  Neu Westfalen 25-21 19-25 19-25 25-22 14-16 102-109  
26 June 16:40 HAG Illium  1 - 3  Santa Catarina 18-25 25-23 15-25 19-25   77-98  
26 June 16:40 SZS Mikenstein  3 - 1  Balaton 25-16 25-15 23-25 25-17   98-73  
26 June 20:25 HAG New Duveland  3 - 2  Neu Westfalen 19-25 28-26 25-20 23-25 15-11 110-107  
26 June 20:25 SZS Wilfran and Rapha  1 - 3  Atlantic Federation 16-25 25-23 21-25 22-25   84-98  
27 June 16:40 HAG Illium  1 - 3  Neu Westfalen 17-25 25-20 21-25 21-25   84-95  
27 June 16:40 SZS Mikenstein  2 - 3  Atlantic Federation 23-25 19-25 25-19 25-18 15-17 107-104  
27 June 20:25 HAG New Duveland  3 - 1  Santa Catarina 22-25 25-23 25-18 25-17   97-83  
27 June 20:25 SZS Wilfran and Rapha  1 - 3  Balaton 23-25 15-25 25-21 20-25   83-96  

Third round

  • All times are Teiko Standard Time (UTC+09:00).
  • The pool E and F winners were placed in different pools, while the second and third placed teams were drawn.
  • The top two teams in each pool qualified for the semifinals, whereas the third ranked teams in each pool qualified for the 5th place match.
Qualified for the Semifinals
Qualified for the 5th place match

Pool G

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Kingston and Boyce 6 2 0 6 2 3.000 184 164 1.122
2  Siculia 3 1 1 4 4 1.000 198 192 1.031
3  New Duveland 0 0 2 1 6 0.167 145 171 0.848
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
29 June 20:25 Kingston and Boyce  3 - 0  New Duveland 25-15 26-24 25-22     76-61  
30 June 20:25 New Duveland  1 - 3  Siculia 17-25 25-20 21-25 21-25   84-95  
1 July 20:25 Kingston and Boyce  3 - 2  Siculia 25-18 21-25 25-23 22-25 15-12 108-103  

Pool H

Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Teiko 6 2 0 6 4 1.500 204 173 1.179
2  Neu Westfalen 2 1 1 4 5 0.800 194 202 0.960
3  Atlantic Federation 1 0 2 3 6 0.500 187 210 0.890
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
29 June 20:25 Atlantic Federation  2 - 3  Neu Westfalen 20-25 23-25 25-22 25-19 9-15 102-106  
30 June 20:25 Neu Westfalen  1 - 3  Teiko 27-25 23-25 16-25 22-25   88-100  
1 July 20:25 Atlantic Federation  1 - 3  Teiko 28-16 15-25 16-25 26-28   85-104  

Final round

5th–6th places

5th place match

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
3 July 13:40 Atlantic Federation  1 - 3  New Duveland 21-25 26-24 19-25 19-25   85-99  

Final four

Semifinals Final
4 July
  Siculia  2  
  Teiko  3  
 
5 July
      Kingston and Boyce  3
    Teiko  2
3rd place match
4 July 5 July
  Neu Westfalen  1   Neu Westfalen  3
  Kingston and Boyce  3     Siculia  2

Semifinals

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
4 July 16:40 Siculia  2 - 3  Teiko 18-25 25-23 23-25 25-22 12-15 103-110  
4 July 20:25 Neu Westfalen  1 - 3  Kingston and Boyce 24-26 26-28 25-23 21-25   96-102  

3rd place match

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
5 July 16:40 Neu Westfalen  3 - 2  Siculia 25-16 20-25 21-25 25-21 10-15 101-102  

Final

Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
5 July 20:25 Kingston and Boyce  3 - 2  Teiko 25-21 22-25 24-26 25-23 17-15 113-110  

Final standing

Rank Team
1st, gold medalist(s)  Kingston and Boyce
2nd, silver medalist(s)  Teiko
3rd, bronze medalist(s)  Neu Westfalen
4  Siculia
5  New Duveland
6  Atlantic Federation
7  Mikenstein
 Poemia
9  Amuria
 Santa Catarina
11  Carolina
 Illium
13  Balaton
 Hiigara
15  Torainn
 Wilfran and Rapha
17  Ascadylea
 Galbadia
 Jarraban
 Nakama
21  Calaré
 Freiga
 Lower Columbia
 Okatabawashi
25  Cattala
 Corraile
 Marquette
 Nyanga

 2017 AVF Grand Prix World Champions 

Kingston and Boyce
1st title
14–man Roster
Head Coach

Awards

Marketing

Sponsors

Official songs

The competition's official opening song was "Beautiful Chaser" by Bullet Train. The group performed the song at the 2017 AVF Alliance Grand Prix opening ceremony on June 15 in Fukuoka Dome, prior to the Teiko vs. Nakama match. This event was transmitted in over 168 countries.

Broadcasting

Region TV Network Language
 Carolina ESPN English
 Carolina ESPN 3 Atlantsiike
 Carolina ESPN Des Sport French
 Carolina ESPN Deportes Spanish
 Freiga FST West Frisian, East Frisian, North Frisian, Friso-Saxon
 Mikenstein MRA German
 New Duveland NDBC English
 New Duveland LDR French
 New Duveland Māori TV Māori
 Santa Catarina SCT Portuguese and German
 Siculia SBC Italian
 Teiko TTN Japanese

See also

References